^ reklama ^

 
 
Přihlášení


Nová registrace
Zapoměli jste heslo?
Provozní podmínky
modelky | modelové | fotografové | ostatní | fórum | aktuality | články | nabídky | galerie | hledej | kontakt
foto dne
art BUMBA VÍTĚZSLAV
Zpět na seznam článků

Články


URČENO NEJEN MODELK�?M...

Paladin, 26. 10. 2012

Dobrý den všem,

 

Již několik let působím v branži modní, glamour a aktové fotografie, mám za sebou několik větších projektů a výstav nejen na území České republiky. Často na své, či komerční projekty vyhledávám modelky na serverech, které jsou k tomu určené jako je např.: www.supermodels.cz a protože jsem z tohoto hledání často velmi rozčarován, rozhodl jsem se  napsat pár komentovaných bodů, co je dle mého mínění na těchto serverech ze strany modelek a jejich profilů špatně a rapidně snižuje úspěšnost modelky na získání focení ať už TFP, či focení komerčního.

 

·        Velmi často narážím na profily, kde má slečna jednu, či dvě fotky a jsou to většinou fotky portrétní z mobilu – jenže z toho si jen těžko udělá fotograf představu o tom jak modelka ve skutečnosti vypadá, nepozná jaký má archetyp postavy a nebude tudíž ani vědět zda mu holčina bude zapadat do konkrétního formátu projektu a tím pádem je otevření takového profilu jen ztráta času (a čas jsou peníze). Holky…dejte si na profil aspo? fotku obličeje a celé postavy v plavkách, riflích, nebo v uplejším „civilním“ oblečení…těmto fotkám se říká POLAROIDY a často mají o modelce větší výpovědní hodnotu, než fotky některých výcvakářů.

·        Dalším bodem jsou „kafíčka“. Často vidím na profilu modelek obrovský nápis, že nechodí s fotografy na kafíčka…ano…je spousty „fotografů“, kteří se jen rádi předvádějí s pěknou holčinou na kafi ve své oblíbené restauraci, ale myslím, že kvalitu a profesionalitu fotografa dělají hlavně fotky, kterými se prezentuje. Takže pokud Vás fotograf před focením požádá o sedánek u kávy a má za sebou portfolium  kvalitních fotografií, dělá to proto aby si Vás v první řadě prohlédl, ujasnil si líčení, vlasový design (jen Bůh pozná třeba kvalitu vlasů podle fotky na webu), ale třeba si chce být i jistý zda s člověkem, který sedí naproti němu, chce vůbec pracovat a trávit s ním čas při fotografování a stylingu. A myslím, že je to devizou i pro Vás a i Vám fotograf nemusí sednout a rozhodnete se, že s ním nechcete pracovat a vzájemně si ušetříte čas. Zárove? si během těch dvaceti minut ujasníte o jaké focení se konkrétně jedná a např. u glamour fotky si dáte jasné limity kam až zajít a jestli máte o projektu stejnou představu. Z vlastní zkušenosti vím, že je velmi nepříjemné, když se domluvíte s modelkou přes internet na glamour focení, zajistíte kadeřníka, vizážistu, z agentury přivezete hromadu spodního prádla na velikost konkrétní modelky a holčina si stoupne před foťák a řekne, že dohodu špatně pochopila a že do prádla, případně topless nepůjde (viz. Bod 3). Pak můžete celý tým i s modelkou poslat na párek…

·        Ujasněte si co znamenají termíny GLAMOUR, AKT, TOPLESS předejdete opět velmi vážným nedorozuměním. Pokud bude zájem, rád specifikuji dopodrobna v příštím článku.

·        Odepisujte na nabídky…když kamsi do diskuze napíšete „mám zájem“, tak je to k ničemu…pokud Vás nabídka opravdu zaujala, kontaktujte fotografa přímo na jeho profil, na email, a úplně nejlépe na telefon (u většiny důvěryhodných fotografů je zpravidla veřejně dostupný na netu, stačí použít Google) Pokud Vás fotograf přímo osloví je slušnost odpovědět i když Vás nabídka absolutně nezajímá…já například modelky bez odpovědi mažu z adresáře a ten často používám k hromadnému rozesílaní honorovaných nabídek na focení o které by zájem mít mohly. Není to škoda?

·        Úvodní profilová fotka – doporučuji určitě uložit profilovou fotku, ať se zobrazí kdekoli bude na serveru o Vás zmínka…dá se říct, že je to Vaše corporate identity. Každý kdo pak hledá modelku, ať už na jakékoliv focení, tak se zastaví při výběru na ikoně s fotkou…profily s otazníkem se většinou přeskakují…zárove? doporučuji aby modelka, která má zájem o aktové nabídky, si jako úvodní profilovou fotku dala nějakou ze svých nelepších „aktovek“ …upoutá to pozornost fotografa ihned na první pohled. Zárove? Vás to odliší od „davu“.

·        Přehnané nároky na honorář… Někdy se setkávám s modelkami, které požadují tak nesmyslné honoráře za focení až je to zábavné…i toto se řídí podmínkami trhu a pokud si holčina řekne za focení aktové fotky v časovém rozsahu cca tři hodiny 6000,-, tak se každý fotograf raději poohlédne po modelce, která má rozumnější přístup k honoráři…Zárove? by ale i u fotografů měla fungovat jakási stavovská čest a měli by brát např. proplacení cesty jako něco, co je automatické…jinak obvyklý honorář za aktové fotky se pohybuje zhruba 2 – 3 tisíc korun (za focení cca 4 hodiny) pokud Vám k tomuto dá fotograf ještě fotky v tisku, pak je to projev jeho dobré vůle… Samozřejmě, že toto je určené převážně amaterským a začínajícím modelkám…profesionální aktové a ero. modelky mají honoráře posunuté mnohem výš…ačkoli pro spousty fotografů jsou příliš okoukané a pracovat s nimi je občas nad lidské síly fotografa :o)

·        Model release – většina fotografů, kteří mají pud sebezáchovy, většinou chtějí podepsat MR (smlouva o pořízení a užití fotografie) doporučuji tedy, aby jste požádaly fotografa, aby Vám tuto poslal emailem dopředu, ať máte dost času se s ní seznámit…většinou tato smlouva slouží k ochraně autorských práv fotografa dle autorského zákona 121/2000 Sb. a zárove? na ochranu osobnosti modelky dle Listiny lidských práv a svobod, jakože pořízené fotografie může fotograf upravovat, zveřejnit a zárove? ho omezuje na právech např. že pořízené fotografie nesmí být použity na propagaci porna, pornografického textu, že bez souhlasu modelky nesmí být použity ke komerčním účelům atd…viz.: konkrétní MR.

·        PLNOLETOST – Na aktové a topless fotografování je potřeba aby jste byly plnoleté a to nejpozději v den focení…v opačném případě tím vystavujete fotografa velkým nepříjemnostem.·        Rušení domluveného focení – pokud focení opravdu musíte zrušit, dejte fotografovi vědět co nejdříve…většina z nás domlouvá na focení tým lidí…kadeřníka, vizážistku, asistenta, půjčuje si oblečení a prádlo na danou velikost konkrétní modelky…takže najít pak adekvátní náhradu třeba jen za jeden den je nemožné…a hlavně pro stranu fotografa velmi nepříjemné. 

Co dodat závěrem…? Snad jen to, že budu velmi rád za jakékoli poznatky k tomuto článku a budu se těšit na spolupráci… S pozdravem Bumba V.

 

www.vitezslavbumba.cz , společnost TOMOX s.r.o.

tel.: 776 620 320

Pouze registrovaní mohou přidávat komentáře